Ako eventové agentúry zvládajú pandémiu?

Otázka, ktorú často počúvame najmä od našich známych či priateľov – ako u vás zvládate koronu? Máte vôbec „čo robiť“? Pomáha vám štát? Robíte online eventy? Takéto a podobné otázky samozrejme nedostávame len my, ale aj desiatky našich dlhoročných spolupracovníkov či dodávateľov. Rozhodli sme sa preto spísať naše skúsenosti, pohľady či pocity, ktoré aktuálne zažívame 🙋🏻‍♂️

Ako sú na tom momentálne eventovky?

Ťažko. Väčšinou odpovedáme najvýstižnejšou vetou – prví sme boli zakázaní a poslední budeme otvorení. Úprimne musíme povedať, že súčasná koronakríza zasiahla viaceré podniky z nášho segmentu bohužiaľ oveľa drsnejšie. Prepúšťanie vo veľkom, odpredaj časti majetku či de facto (doposiaľ) ročné zmrazenie väčšiny podnikateľských aktivít. Niektorí to už pravdepodobne ani po obnovení nerozdýchajú.. 😒 V rámci nášho pracovného tímu sa snažíme fungovať čo najefektívnejšie a najrozumnejšie. Za nás by sme to zhrnuli vyjadrením – uskromníme sa, ale aj toto zvládneme.

Čo reálne eventovky robia?

Sú rôzne prístupy ako sa eventovky postavili ku pandémii. Čím si však v podstate všetci prešli je napríklad veľké upratovanie skladov, inventarizácia, menšie či väčšie opravy či zbavenie sa prebytočných vecí. Viacero štandardných eventových firiem sa transformovalo do online priestoru (napr. prerobením skladových priestorov na virtuálne štúdiá), niektorí dočasne prešli na úplne iné profesie a čakajú na uvoľnenie situácie… Za nás sa snažíme využiť aktuálny čas čo najrozumnejšie – využívame viac online aktivít, ktoré súčasná doba umožňuje a online konceptov, zlepšujeme interné procesy alebo zbierame rôzne nápady a kreatívne riešenia, čím „imprúvnuť“ klasické živé podujatia po uvoľnení opatrení.

Okrem toho musíme spomenúť, že nemálo kolegov z nášho fachu pomáha pri pandémii ako vedia. Pripravujú online workshopy, pomáhajú v teréne pri testovaní či očkovaní alebo organizujú zbierky pre najohrozenejšie skupiny.

Štátna pomoc či pomoc štátu

Tak toto by asi mohlo byť na zvlášť článok 🤨 Asi ale nenapíšeme nič nové, ak povieme, že je často komplikovaná, dlho trvá a čo je najhoršie, tak cez ňu prepadáva veľa ľudí. Niektoré výzvy či schémy pomoci vyznievajú ľúbivo a určite nemálo firmám skutočne pomôžu, bohužiaľ rozhodne nie všetkým. Nebyť napríklad nášho minimalistického nastavenia či z veľkej časti aj úspor, ťažko povedať ako by sme dnešný stav zvládali. Oblasť eventov je extrémne špecifická a firmy sa častokrát nedajú hodiť do jedného koša ako napríklad obchody v nákupných centrách, reštaurácie či hotely.

Druhou stranou mince je pomoc zo strany napríklad nás „evenťákov“ štátu. Už sme spomínali vyššie, že pomáhať sa snažíme všetci, ktorí môžeme. Častokrát nás však zamrzí keď vidíme reportáže či články s nekoordinovanými davmi pred očkovaním, kolabujúcimi webmi či nezvládnutou komunikáciou. Aj toto sú oblasti, kde sme presvedčení, že by súkromný sektor (vrátane nás „evenťákov“) vedel a bol schopný pomôcť. Viacero eventových či rental agentúr sa snažilo byť štátu nápomocných napríklad pri plošnom testovaní, ale častokrát bez odozvy. Toto už hodnotiť nechceme, každopádne všetci sa už nevieme dočkať kedy táto komplikovaná doba konečne skončí ❌❌❌

Zvládneme to?

Musíme! Veríme, že článok nevyznel príliš negatívne či pesimisticky. V našom prípade je totiž opak pravdou a sme plne presvedčení, že prídu opäť dobré a príjemné časy bez sociálneho dištancu, rúšok a plných nemocníc. Dovtedy musíme všetci spoločne ešte tieto (pevne dúfame) posledné týždne či mesiace zvládnuť a potom sa skutočne vrátime do normálu. Držme si palce, zostaňme zodpovední a už čoskoro sa určite osobne stretneme na spoločnom ne-onlinovom evente 🤗

Dovtedy sme tu však pre vás a vaše firemné kolektívy k dispozícii aspoň s našou ponukou online eventov a teambuildingov.

S láskou,

4SPORTS media 💜